Okucia jako kluczowy element konstrukcji okna
Okucia w oknach muszą być. Nie podlega to żadnej dyskusji. To one wraz z klamką tworzą niezawodny duet odpowiadający za wygodne otwieranie, zamykanie okien, ustawianie ich w wybranej przez siebie pozycji: tzw. uchylnej. Jak więc łatwo się domyślić zamek, zawias, klamka to właśnie przykład okuć, które w stolarce otworowej odpowiadają za komfort użytkowania okna. Dlaczego tak ważny jest ich prawidłowy dobór?
Jakie są typy okuć okiennych?
Okucia okienne utrzymują z jednej strony szczelność konstrukcji, z drugiej zaś wpływają na jej funkcjonalność. To jaki rodzaj okuć zostanie zastosowany w konstrukcji okna, zależne jest od tego, z jakiego materiału wykonano ramę, ciężar skrzydła, kształt konstrukcji. Gdy zależy nam na większym poziomie bezpieczeństwa, wyższej funkcjonalności warto zmienić je z tych wersji podstawowej, na te zapewniające podwyższony komfort ich użytkowania i estetykę zestawu. Wyróżnia się okucia obwiedniowe (umożliwiające rozwieranie lub/ i uchylanie okien, stosowane do okien pionowych i drzwi balkonowych d 150-200 kg. Drugim rodzajem okuć sjest system PSK lub też HKS (pozwalają na uchylenie okuć, odstawienie ich i przesunięcie na bok dużego skrzydła okiennego, dzięki czemu całe pomieszczenie zyskuje na funkcjonalności. Ten rodzaj okuć musi być starannie dobrany, by pozwalał w pełni na wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniu. Ciekawe rozwiązania dają okucia podnoszono-przesuwne HS na rolkach jezdnych z prowadnicą dolną, bądź tzw. zerowym progiem.
Dlaczego okucia w oknach są ważne?
Jak pokazuje różnorodność systemów otwarcia/ zamknięcia dobór odpowiednich do oczekiwań okuć to przede wszystkim komfortowe z nich korzystanie, do tego kierunek w stronę poprawy wentylacji pomieszczeń, odporności na włamanie — poprzez zastosowanie w oknach kontaktronów, a w przypadku inteligentnych domów łączy się ich działanie z czujnikami np. otwarcia okna, sterowania żaluzjami, czy automatycznego załączania uchylenia okna.