Montaż okien w Gdańsku
Firma Schwarz oferuje profesjonalny montaż okien i drzwi. Nasi wykwalifikowani specjaliści wykonują go na kilka sprawdzonych sposobów:
- montaż tradycyjny,
- montaż z zastosowaniem taśm EPDM,
- montaż w klinkierze.
Na montażu okien nie warto oszczędzać, ponieważ tylko prawidłowo przeprowadzone czynności instalacyjne zapewnią bezawaryjne działanie Twojej stolarki okiennej przez wiele lat. Odpowiednio osadzone okna dają gwarancję szczelności i bezpieczeństwa ich użytkowania. Poniżej przedstawiamy szczegóły oferowanych typów montażu. Dzięki temu możesz z wyprzedzeniem zapoznać się ze specyfiką każdego z nich. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do Twojej dyspozycji.
Klasyczny montaż okien
Najczęściej stosowany standardowy montaż stolarki okiennej przebiega kilkuetapowo:
- Zamówioną stolarkę okienną dostarczamy do klienta i przeprowadzamy jej rozładunek.
- W przygotowanym otworze okiennym prawidłowo ustawiamy ościeżnicę, wykorzystujemy do tego klocki lub kliny PCV.
- Unieruchamiamy ościeżnicę za pomocą wciśniętych w pobliżu narożników klinów montażowych – drewnianych lub plastikowych. Ich zadaniem jest stabilne utrzymanie ościeżnicy okna w otworze i zapobieganie przemieszczaniu się konstrukcji podczas wykonywania kolejnych prac montażowych.
- Kiedy okno jest już usytuowane prawidłowo, za pomocą odpowiednich kołków rozporowych montujemy w murze ocynkowane kotwy.
- Wykorzystując kotwy, montujemy ramy okienne.
- Przestrzenie między stolarką a murem uszczelniamy pianką poliuretanową.
- Na zakończenie prac wykonujemy montaż elementów dodatkowych tj. parapety zewnętrzne, rolety czy żaluzje.
Montaż okien z użyciem taśm EPDM
Montaż okien z użyciem taśm EPDM to innowacyjna metoda bazująca na wprowadzeniu dodatkowych uszczelnień przestrzeni pomiędzy ramą ościeżnicy okna a murem konstrukcyjnym budynku. Nasze ekipy montażowe stosują tylko wysokiej jakości certyfikowane systemy uszczelnień złączy okiennych i fasadowych. Miejsca styku elementów konstrukcyjnych ze stolarką wypełniają taśmami rozprężnymi EPDM, które charakteryzują się doskonałymi parametrami użytkowymi. Ten typ montażu okien zapewnia wysoki poziom izolacji przeciwwilgociowej oraz skuteczną ochronę przed porywistym wiatrem. Tego rodzaju taśmy sprawdzają się także jako uszczelnienie połaci dachowej.
Wykorzystanie taśm EPDM jest niezbędne do przeprowadzenia warstwowego montażu stolarki okiennej. Na czym to polega? Już wyjaśniamy: paroszczelna taśma wewnętrzna zapobiega wnikaniu wilgoci w połączenie okno-mur, a tym samym – jej przedostawaniu się do pomieszczenia. Natomiast taśma zewnętrzna – paroprzepuszczalna – gwarantuje zabezpieczenie połączenia stolarka-mur przed wnikaniem wody opadowej.
Montaż okien w warstwie ocieplenia
Energooszczędny montaż okien w ociepleniu to stosunkowo nowa metoda, nazywana inaczej „ciepłym montażem” lub systemem KIK. Technika ta bazuje na stabilnym mocowaniu mechanicznym opartym o konsole i wsporniki oraz na pełnym uszczelnieniu okna z murem. Montaż ten pozwala w pełni wykorzystać wysokie parametry termoizolacyjne nowoczesnej stolarki okiennej poprzez osadzenie okna na tzw. „ciepłym parapecie”, który pełni funkcję podpory dla dolnej ramy okiennej. Zastosowanie profili nośnych – konsol i wsporników – wykonanych z tworzywa, jako alternatywy dla metalowych kotw, gwarantuje uzyskanie wysokiego stopnia szczelności, wymaganego w budownictwie energooszczędnym. Nasi fachowcy dysponują doświadczeniem oraz ciągle poszerzaną wiedzą techniczną, dzięki czemu są w stanie wykonać ten pionierski montaż okien w sposób prawidłowy, czyli tak, aby konstrukcja była stabilna. Wykorzystanie montażu KIK polecamy zwłaszcza klientom, którzy zwracają szczególną uwagę na jak najlepszą izolację termiczną swoich nieruchomości.
Dlaczego prawidłowy montaż okna jest tak ważny?
Od okien oczekuje się przede wszystkim tego, by były szczelne, a tym samym chroniły przed wilgocią i chłodem z zewnątrz, zapobiegały ucieczce ciepła z pomieszczeń i wyciszały dźwięki dochodzące spoza budynku. Niezależnie jednak od tego, czy wybierzesz okna aluminiowe czy te z PCV, choćby o najlepszych parametrach technicznych, żadna z tych kwestii nie będzie miała większego znaczenia, jeśli montaż nie zostanie wykonany w sposób prawidłowy.
Niepoprawnie przeprowadzona instalacja okna grozi jego nieszczelnością. Skutkuje to obniżonym komfortem termicznym i stratami ciepła, co wiąże się z koniecznością dodatkowego dogrzewania pomieszczeń. To z kolei przekłada się na wyższe rachunki, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jakby tego było mało, nieprawidłowa instalacja stolarki okiennej skraca jej żywotność. Najczęściej popełniane błędy podczas montażu okien to m.in.:
- instalacja okna na nieoczyszczonej powierzchni,
- niewystarczające ustabilizowanie ościeżnicy podczas montażu,
- nieprawidłowy dobór rodzaju i rozmiarów elementów mocujących,
- niewłaściwe rozmieszczenie punktów mocowania kotew czy dybli,
- niedbale wykonane uszczelnienie okien, które jest kluczowe dla ochrony przed zawilgoceniem,
- niestaranne nałożenie pianki poliuretanowej.
Każdy z powyższych błędów może przyczynić się do obniżenia poziomu izolacji termicznej i akustycznej stolarki okiennej. Z tego powodu montaż okna warto powierzyć profesjonalistom, dysponującym nie tylko zaawansowanym technologicznie sprzętem, ale również odpowiednią wiedzą i umiejętnościami.