Wybór stolarki otworowej - aluminiowa czy z PCV?
Wybór okien do domu czy mieszkania to kluczowa decyzja szczególnie, że zakupu dokonujemy przynajmniej raz na kilkanaście lat. Decyzję dodatkowo utrudnia fakt, że na rynku stolarki otworowej mamy do wyboru kilka rodzajów okien. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane, trwałością, ale też ceną. Nie bez znaczenia pozostają też walory estetyczne.
Okno na świat
Okno to powszechny element architektoniczny każdego budynku, z którego korzystamy na co dzień. Można je znaleźć zarówno w budynkach prywatnych, ale też budynkach użyteczności publicznej. Pozwalają doświetlić pomieszczenie światłem naturalnym, dają możliwość wietrzenia wnętrz, chronią przed deszczem, chłodem, ciepłem i hałasem. Okna pełnią też ważne funkcje estetyczne niejednokrotnie nadając ostateczny charakter całemu budynkowi. Na rynku stolarki okiennej dostępne jest wiele wzorów, kolorów oraz materiałów, z których można wykonać okna, a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji inwestora.
Charakterystyka i zastosowanie okien aluminiowych
Aluminium to materiał wysoko ceniony w budownictwie. Charakteryzuje się wysoką trwałością i dlatego jest tak popularne w produkcji stolarki otworowej. Aluminium jest sztywne, energooszczędne i wytrzymałe. Skutecznie zapobiega przedostawaniu się zmiennej temperatury do wnętrza, chroni przed stratami ciepła i nadmiernym hałasem. Zaletą aluminium jest wysoka plastyczność, która pozwala na tworzenie różnych form. To sprawia, że z tego materiału możliwe jest produkowanie okien na specjalne zamówienie klienta. Zdarza się przecież, że w domach lub biurowcach architekci projektują niestandardowe otwory okienne, a aluminium pozwala je dopasować do stylu całego budynku. Do wyboru są zarówno okna pojedyncze, podwójne, ale też większe okna fasadowe, które można zastosować do obiektów użytku publicznej, biurowców czy większych domów prywatnych. Profile aluminiowe świetnie komponują się z przeszkleniami tworząc nowoczesną, funkcjonalną całość. Zaletą okien aluminiowych jest fakt, że nie wymagają konserwacji, a dzięki wysokiej wytrzymałości prezentują się dobrze przez wiele lat.
Charakterystyka i zastosowanie okien PCV
Okna z PCV to wciąż najbardziej popularny rodzaj stolarki otworowej wybierany przez inwestorów. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne przy jednoczesnym zachowaniu lekkości materiału. Profile okien plastikowych są łatwe w transporcie i montażu, nie chłoną wilgoci przez co nie tworzą środowiska sprzyjającego rozwojowi szkodliwej dla organizmu człowieka pleśni. Okna plastikowe cechują się niższą w porównaniu do okien drewnianych czy aluminiowych ceną. Przy tym lepiej znoszą działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Wykazują niewrażliwość na mrozy, wysokie temperatury, wzmożone działanie promieniowania UV. Nie są palne, a ich powierzchnia pozostaje gładka przez wiele lat. Dostępna jest też szeroka paleta barw co pozwala na znalezienie idealnych okien plastikowych, które komponować się będą z elewacją budynku.