Zakładanie ogrodu zimowego. Na co zwrócić uwagę?
Ogród zimowy jest doskonałym rozwiązaniem i jeśli mamy dom jednorodzinny, warto je zastosować. Miejsce staje się wyjątkowe, z tego względu, że możemy spędzać czas wśród roślin, o każdej porze roku. Istotną rolę odgrywa jego umiejscowienie, wentylacja oraz ocieplenie.
Jak założyć ogród zimowy?
Ogród zimowy jest szklaną konstrukcją, opartą na szkielecie wykonanym z aluminium, stali, PCV. Jest budowlą całoroczną, pod warunkiem, że nasadzimy w nim rośliny, które będą kwitnąć w określonym czasie. Aby miały dobre warunki, musimy zadbać o wentylację i ocieplenie oranżerii. Konstrukcja jest odpowiednio przeszklona i zadaszona. FPHU SCHWARZ B. I L. Schwarz Spółka Jawna dysponuje odpowiednimi profilami, które będą wytrzymałe. Z uwagi na to, że szkło jest ciężkie, wymaga solidnych ram i odpowiedniego montażu. Dach ogrodu zimowego powinien być wykonany z odpowiedniego szkła, w tym wypadku sprawdzi się hartowane, które zapewni trwałość. Musimy zadbać o dobrej jakości stolarkę okienną i drzwiową, by zabezpieczyć wnętrze przed mrozem, śniegiem i wiatrem. Zakładanie ogrodu jest sporym wydatkiem, ale jeśli chcemy do niego zimą, wprowadzić wiosnę i lato, musimy zadbać o każdy element oranżerii.
Na co zwrócić uwagę zakładając ogród zimowy?
Niezwykle istotne jest umiejscowienie ogrodu zimowego. Szczególnie ważną rolę odgrywa orientacja względem stron świata, gdyż od niej zależy nasłonecznienie wnętrza. Musimy wziąć pod uwagę gatunki roślin, które zamierzamy hodować. Jeśli jest taka nasza wola, przestrzeń może służyć nam do odpoczynku, a nawet pracy. Jeśli zostanie odpowiednio docieplona, ogrzeje również budynek, zmniejszając koszty jego ogrzewania. Najlepsze nasłonecznienie uzyskamy, stawiając konstrukcję od strony południowej. Uprawiając rośliny egzotyczne czy inne delikatne, lubiące warunki cieplarniane, musimy im zapewnić dodatnią temperaturę. Dobrze, gdy słońce w pewnym stopniu dogrzeje oranżerię. Na czas letnich upałów powinniśmy pomyśleć o ochronie przeciwsłonecznej dla kwiatów.